• Tjänster
  • Guider
  • Aktuellt
  • Om oss

Nyheter

20 juli 2026

Vd har ordet - Skäl till försiktighet vid granskning av konkurser och rekonstruktioner

Riksrevisionen har nyligen granskat statens hantering av konkurser och företagsrekonstruktioner. Rapporten innehåller flera intressanta iakttagelser, men väcker också en viktig fråga: mäter vi verkligen rätt saker?

En återkommande synpunkt är att konkurser tar för lång tid att avsluta. Självklart ska konkurser handläggas effektivt och skyndsamt, men en konkurs är sällan en standardiserad administrativ rutinprocess. I mindre konkurser handlar det ofta om att få tag på bokföring, tillgångar och ställföreträdare för att överhuvudtaget kunna utreda ärendet. I något större konkurser kan det handla om att sälja tillgångar eller hela verksamheter, driva processer, hantera internationella frågor och slutligen genomföra ett bevakningsförfarande. Det övergripande målet är inte att avsluta konkursen så snabbt som möjligt, utan att skapa största möjliga värde för borgenärerna.

Rapporten konstaterar också att fler företag inte överlever rekonstruktion idag än före lagändringen 2022. Men även här finns skäl till försiktighet. De senaste åren har präglats av hög inflation, stigande räntor och en svag marknad för kapitalanskaffning. Många företag har haft betydligt svårare att hitta nytt kapital än under tidigare år.

Dessutom har den nya rekonstruktionslagen gjort att betydligt större och mer komplexa företag valt svenska rekonstruktionsförfaranden. Företag som exempelvis SAS, Intrum och Plantagen visar att rekonstruktionsinstitutet idag används på ett sätt som knappast var möjligt under den tidigare lagstiftningen. När stora koncerner med omfattande skulder och komplexa kapitalstrukturer ingår i statistiken blir jämförelser med tidigare år inte helt okomplicerade.

Det är viktigt att insolvensförfaranden granskas och utvecklas. Men innan långtgående slutsatser dras gällande konkurser bör fokus kanske ligga mindre på hur snabbt ett ärende avslutas och mer på det som ytterst är syftet, dvs. att skapa bästa möjliga utfall för borgenärerna. När det gäller rekonstruktioner är bilden inte heller entydig. Den nya lagstiftningen har använts framgångsrikt i flera av de största och mest komplexa företagsrekonstruktionerna i modern tid. Samtidigt menar många företrädare för småföretagen att regelverket idag är svårare att använda för mindre verksamheter. Själv ser jag dock att vi nu hittat en väg att rekonstruera även mindre företag på ett någorlunda kostnadseffektivt sätt med den nya lagen. Mot bakgrund av ett begränsat antal rekonstruktioner och att inte ens fyra år löpt från dess att den nya lagen trädde i kraft så finns det anledning till försiktighet innan reformen slutligt utvärderas.

Ur Ackordscentralen Nyheter nr 2 2026

Text: Mikael Kubu
Bild: Carl Ander